Ekrem Öztürk

Klasik öz geçmiş yerine ben’i yazmayı tercih ettim. Ben bir çerkes beldesinde doğup, büyüyen bir köylü çocuğuyum. Orta okul son sınıfta elektrik ile tanışan bir beldede geçen çocukluk yıllarımda, gaz lambasının ışığında ekmek tahtası üzerinde diz çökerek ders çalışarak eğitim ilk ve orta aşamasını tamamladım. Yıl 1979 ve siyasetin, terör ile karmaşık bir hal aldığı, her gün onlarca insanın hayatını kaybettiği bir ortamda gidebileceğim en yakın ve en güvenilir yer olan, o zamanın ilçemiz olan Çiçekdağı Endüstri ve Meslek Lisesinin, Metal İşleri Bölümünü zorunluda olsa, tek seçeneğinde olsa tercih etmek durumunda kaldım.

Çiçekdağı Endüstri ve Meslek Lisesi her ne kadar tek seçenekte olsa  sınav için kayıt olmam, sınava girmem ve sonra okula kayıt olmam çok zor oldu. Hem maddi şartlar hem rahmetli babamın izin vermemesi bu süreci zor kıldı. Terör nedeniyle babam liseye göndermek istemedi. O zaman Akçakent’te bulunan Jandarma karakolunun komutanının desteği ile babamdan habersiz bu süreçleri tamamladık ve son anda  durumu babama söyledik.  Rahmetli köylüde olsa aydın insandı. En azından kendini gazete okumaya, havadis dinlemeye zorlayan ve çevrede, ülkede neler olduğunun farkında olan biriydi. Sağ olsun, benim lise ısrarımı kırmadı ve liseye gitmeme rıza gösterdi.

İlk yıl siyasetin en yoğun yaşandığı ve darbeye zemin hazırlayanların bu şiddeti zirveye çıkardığı yıl olduğu için, lise birinci sınıfta hiç eğitim alamadık. Lise ikinci sınıfın başlamasına çok az günler kala (12 Eylül) darbesi oldu. İkinci sınıfta bu darbenin gölgesi altında egoların, kuşkuların, gözaltıların ve işkencelerin içinde geçti. Kalan bir sen ve üçüncü sınıf olunca, ne kadar bir şey öğrenir çabası ile çırpınmakta yetmedi ve biz bir üniversite kapısından giremedik.

Hayatın bize sunduğu buydu dedik ve henüz on yedi yaşında iken iş hayatına başladık. Bazen teknik ressam bazen kaynakçı, bazen ise montajcı olduk. Metal İşleri bölümü mezunu bu yapardı dedik ve ekmek parasını kazanmaya çaba gösterdik. Önce Ankara’da Galkon A.Ş, sonra ise Kırşehir’de Petlas A.Ş. de iş yaşamına devam ettim. Makine Kontrol Teknisyeni olarak başladığım süreçte, Teknik Ressam, sonra Kesin Hesap Teknisyeni ve AR-GE’de Teknisyen olarak devam ettim ve Lastiği’de öğrendim. Fabrikanın tüm proseslerinin bilgisine sahip olan biri olarak çok iyi bir tercihle İnsan Kaynakları Departmanına geçtim. Bu arada Sağlık Sunumunun, gelecekte özelleşme olasılığını düşünerek Sağlık Kurumları İşletmeciliğini tamamladım.

İnsan Kaynakları Departmanına başladığım süreç aynı zamanda kuruluşumuz içinde yeni bir yönetim ve öğrenme sürecininde başlangıcı oldu. Petlas A.Ş. özelleşerek, kamudan Kombassan Holdinge geçti. Yeni bir yönetim modeli ve anlayışı ile birlikte bir çok yeni uygulamanın başlangıç sürecine adım attık. Bir özelleştirme uygulamasını çok profesyonel olmayan bir kuruluş ile yaşamanın çok zorluğunu, acısını ve üzüntüsünü yaşadık. Bu hepimizi için zor bir durum olsa da, benim için iyi bir deneyim oldu.

Kuruluşumuzun en büyük bir kararı, Petlas yönetimini Lassa deneyimi olan profesyonellere bırakmak oldu ve bu karar bizler için dönüm noktası oldu. Petlas adeta yeniden kurulan bir şirket havasına girdi ve değişimin yönetimi başladı. Toplam Kalite Yönetimi, EFQM Mükemmellik Modeli, Süreç Yönetimi, Risk Yönetimi, Stratejik Yönetim, Kalite Yönetim Sistemleri, Çevre Yönetim Sistemleri, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetimi gibi tüm yeni uygulamalar, usta danışmanların öncülüğü ile başladı. Yapım gereği öğrenmeye meraklı ve gayretli, hiper aktif olunca ve birde buna hırs eklenince tüm süreçlerde rol aldım ve liderlik yaptım.  Aynı zamanda İşletme Fakültesini tamamladım ve ODTÜ SEM de  İnsan Kaynakları Sertifika Programını tamamladım. Şirketin İNSAN KAYNAKLARI sürecinde, önce Eğitim daha sonra ise İnsan Kaynakları Planlama ve Geliştirme sorumluluğunu üstlendim. Aynı zamanda  bir çok sürecin sorumluluğunu yaptım. 2004 yılı sonunda EFQM Mükemmellik Modeli saha ziyareti başvurumuz reddedilince, dönemin genel müdürünün aynı sürece tekrar başlayacağız kararından sonra aynı yolu tekrar gitme sıkar düşüncesi ile Petlas A.Ş. den ayrılma kararı verdim.

2005 yılı Nisan ayında ani bir karar ile Petlas A.Ş. den ayrıldım ve geçici bir süre için Kırşehir Belediye Başkanlığına, İnsan kaynakları ve Kültür danışmanı olarak başladım. Belediyede çeşitli görevlerde ve müdürlüklerde bulundum. Yerel Yönetimlerde Norm Kadro uygulaması ile Stratejik Planlama Süreçleri, Bireysel gelişim ve kurumsal değişim süreçlerinde danışmanlık hizmetleri verdim.

2005 yılının Mayıs ayında yapılan kongrede KIRŞEHİRSPOR başkanlığına seçildim. Toplumsal sorumluluk bilinci ile Kırşehir Kent Konseyinin kurulması çalışmalarını yaptım. 2009 yılında 2012 yılına kadar, Kırşehir Kent Konseyi Genel Sekreterliği görevini yürüttüm ve Kent Konseyi Genel Sekreteri olarak Kırşehir’de Kadın Meclisi, Gençlik Meclisi ve Engelliler Meclisinin kurulmasını sağladım. Örnek bir uygulama olarak, Kentli Olma ve Kent Bilinci Oluşturma bilinçlendirme projesini oluşturdum ve yürüttüm.

İnsan Kaynakları Uzmanlığının yanı sıra Kalite Sistemleri (ISO 9001:2015, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetimi, ISO 1401 Çevre Yönetimi, OHSAS 18001 İş Güvenliği Yönetimi) ile Stratejik Planlama uzmanlığına sahip oldum. 2009 yılında Ahi Evran Üniversitesine Eğitim Şube Müdürü olarak geçiş yaptım.

01 Kasım 2012 tarihinde Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliğine kurucu İdari Hizmetleri Başkanı olarak göreve başladı. Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliğinin, Sağlık Bakanlığı Verimlilik Karne Değerlendirmesinde 2013 ve 2014 yılında Türkiye birincisi olma sürecinde liderlik yaptı. Kamu Hastaneleri sürecinde 31 Aralık 2014 tarihinde görev süresinin dolması üzerine tekrar, Ahi Evran Üniversitesine döndüm. Bu dönüş bir cezalandırma olarak hikayelerim arasına yazıldı. Hiç bir başarı cezasız kalmaz sözü tecelli etti ve Verimlilik Karne Değerlendirmesinde,  Türkiye birincisi olmanın cezasını verdiler. Buna rağmen, Kamu Hastaneleri sürecinde bir çok yeni uygulama ile rol model oluşturulmasını sağlamanın mutluluğunu yaşadım.

2015 yılında Ahi Evran Üniversitesi, Genel Sekreter Yardımcısı olarak görevlendirildim. Halen aynı Üniversitenin Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesinin Sekreterliğini yapmakla birlikte Üniversitede Kalite Danışmanlığı yapmaktayım.

 

ek

ETKİNLİKLERİNDEN:

■ ENGELLİLER MECLİSİ Ocak 2011
Engellilerin, toplumsal yaşamın üretim, iş, siyaset, kültür, sanat v.b alanlarında söz sahibi olması, kent ve engellilerin sorunları ve sorumlulukları konusunda bilinçlenmesi, politikalar oluşturması, kentsel yaşama katılma ve kente ait olma duygularının geliştirilmesi, engellilerin ihtiyaç ve sorunlarından yol çıkarak taleplerinin belirlenmesi, çözümler ve projeler üretilmesinde aktif rol almalarının sağlanması ve projelerin yetkili birimlere ulaştırılmasında etkili çoğunluk olarak temsil edilmelerini sağlamak.
■ Kentli Olma Bilinci Oluşturma Ocak 2010 – halen
Kırşehirde bulunan ilköğretim okullarının 4-5-6 ve 7. sınıflarındakil 7,500 öğrenciye Kentli Olma Bilinci oluşturmak amacıyla yapılan çalışmadır ve Türkiye ilk olmuştur.
■ “Hayata Kıyısından Tutunanlar; Mülteciler” konulu Panel Moderatörlüğü Şubat 2011
“Birleşmiş Milletler tarafından mültecilik statüsü başvurularını yılları bulan bir sürede sonuca bağlaması, bununla beraber dil engeli, çalışmanın önündeki engeller, sağlık ve sosyal hizmetlere ulaşamama, barınma sıkıntısı gibi sosyal destek eksiği de yaşayan mültecilerinin varlığını hissetmek ve tüm farklılıklarımıza rağmen bir arada mutlu yaşamayı başarmak gerekiyor” Her şeyden önce Kırşehir’de yaşayan mültecilerin farkına varmak gerekmez mi? Yurtlarında, ailelerinden ve geçmişteki tüm yaşamlarından kopan bu insanları hayata tutunmak zorunda değilmi dir?
1- Prof. Dr. Türel Yılmaz Şahin – Ahi Evran Üniversitesi İİBF Dekanı 2- Yıldırım Kaya – Eğitimci (Eğitim-Sen Eski Genel Başkanı) 3- Bayram Pehlivanlı – Sığınmacılar ve Göçmenler Dayanışma Derneği Temsilcisi
■ KIRŞEHİR GENÇLİK MECLİSİ Ocak 2010
Kırşehir Gençlik Meclisi gençlerin, meclis çatısı altında yaratılan uzlaşma ortamı içerisinde dil, din, ırk, kültür, sınıf ve eğitim farkı gözetmeksizin Kırşehir’in doğası, tarihi, kültürel mirası ve sosyo-ekonomik yaşantısı ile bütünleşecek nitelikteki stratejilerin belirlenmesinde, kentimizin sürdürülebilir geliştirilmesinin temelini oluşturacak politikaların yaratılmasında ve öncelikli sorunların belirlenerek bunların çözüm önerilerinin üretilmesinde katkıda bulunmalarını sağlar.
■ KIRŞEHİR KADIN MECLİSİ Ocak 2010
Kırşehir Kadın Meclisi; Gündem 21’in katılımcılık, sürdürülebilirlik, yaşanabilirlik, kentsel hakların geliştirilmesi; hoşgörü ve uzlaşma ilkeleri ışığında; düşüncelerini açıkça söyleyebilme, çözüm üretebilme, karar alabilme ve uygulayabilme mekanizmaları geliştirmeyi sağlayan ve kendi sorunlarına sahip çıkmalarını özendiren demokratik bir platformdur.
■ Anadolu Abdalları konu Panel Moderatörlüğü Temmuz 2007
Ayaklarının altındaki toprağın renginden, kokusundan haberdar olan, bastıkları yeri az çok tanıyan, yürekleri hep türkülerle birlikte atanlar için Neşet Ertaş, belki de tam bir “yaşayan efsane”; meçhul, uzak ve sırlarla doluydu. Ve bu insan ilkkez panelist olarak yer aldı.
Panelistler Neşet Ertaş ile birlikte konunun araştırmacısı ve yazarı olan Sadık Yalsızuçanlar, Yaşa Baki Altınok ve Adnan Yılmaz

TELEVİZYON PROGRAMLARI
■ Kadın ve Çocuklara Yönelik Şiddet
■ Yunus Emre
■ Üniversite ve Kırşehir
■ Anadolu Abdalları

■ VERİMLİLİK KARNE DEĞERLENDİRMESİ TÜRKİYE BİRİNCİSİ
2 yıl görev yaptığım Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliğini, Türkiye genelinde bulunan 88 Genel Sekreterlik içerisinde, Verimlilik Karne Değerlendirmesine göre 2013 ve 2014 yıllarında Türkiye 1. si olma sürecinde liderlik yapma.
■ İŞÇİ SAĞLIĞI ve İŞ GÜVENLİĞİ SÜRECİNİ OLUŞTURMA
Yasal süreç 2016 yılında başlayacak olmasına rağmen 2013 yılında Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliğini, tüm kamuya örnek olacak şekilde İş Güvenliği sürecini oluşturmak.
■ ISO 27001 BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETİMİNİ UYGULAMAK
Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliğini, Sağlık Bakanlığında Türkiye’de Pilot il olmasını sağlamak ve standardı uygulamak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s